09:49
X
ALANYA ALANYA KALESİ
Alanya tarihi palaolitik çağa kadar gitmesine rağmen yapılan araştırmalarda kalenin iskan tarihi hellenistik dönemimde başlamaktadır.Sırası ile Romalılar,Bizanslılar,Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür. Tarihsel süreçte Pamfilya ile dağlık Kilikya bölgeleri arasında kalan Alanya önceleri Coracesium Bizans döneminden itibarende Kolonoros adalarını almış 1226 yılında Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından alınınca Sultan’a ithafen Alaiye adı verilmiştir.

KIZIL KULE
1226 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından kaleye deniz yönünden gelebilecek tehlikelere savunma amacıyla yaptırılmıştır. Kule,yaklaşık 33 m. yüksekliktedir Sekizgen planlı kızılkule günümüze kalmış Anadolu Selçuklu yapıları içerisinde en iyi korunmuşlardan birisidir.

DAMLATAŞ
Toros dağları karstik yapısı nedeniyle bir çok mağara oluşumu barınmaktadır. Bunların içinde Damlataş mağarası aynı bir öneme sahiptir.1948 yılında tesadüfen bulunan bu mağaranın önemi Türkiye’nin turizme açılan ilk mağara olmasından kaynaklanmaktadır.

ALARAHAN
Alarahan Alara kalesinin hemen yanındadır.1232 yılında Alara kalesinin fethinden hemen sonra Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Alanya-Antalya ve Alanya-Konya ticari yollarının kesiştiği noktadır. Kervanların konaklaması için yaptırılmıştır.Han aynı zamanda Anadolu’da İslamiyeti yayan dervişlerin önemli bir konaklama yeri olmuştur. Neredeyse tamamı ayakta olan Alarahan,süslemeleri ve mimarisi ile Selçuklu mimarlık sanatının ihtişamını gözler önüne sermektedir.

HASBAHÇE
Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubatın kışlık ev ve av köşküdür. Günümüze bir çok ev, hamam,havuz vb.şeylerin kalıntıları kalmıştır. Hasbahçe mahallesindedir.

SYEDRA
M.Ö. yy.kurulmuştur. Çeşitli hamam,yol saray, firesk ve mozaik kalıntıları vardır.Alanya’nın 8 km doğusunda Mahmutlar kasabasındadır. Mahmutlar dolmuşları ile yada taksiyle veya özel turlar ile gidebilirsiniz.
Göster